محل قرارگیری: Homeکارگروه ها غارنوردیغارهای استان

غارهای استان

نوشته شده توسط  منتشر شده در غارنودری پنج شنبه, 20 -2669 00:00
رای دادن به این مورد
(0 رای)

غارهای استان

 

تانا شمس آباد


 

جهانبین


 

سراب باباحیدر

پس از گذر از شهر بابا حیدر و لذت بردن از طبیعت زیبای اطراف آن به روستای امیدآباد رسیده که در دل کوه کلک و در منتهاالیه رشته کوه سالداران قرار دارد که حدود 10 کیلومتر با بابا حیدر فاصله دارد. بعد از پشت سر گذاشتن این منطقه سرسبز و پرآب به انتهای جاده که مزرعه پرورش ماهی است میرسیم و بقیه مسیر را پیاده ادامه میدهیم تا دهانه غار سراب در دل کوه پدیدار میشود.

ورودی ایمن این غار، دهانه ای در حدود 20 متر بالاتر از دهانه آبرو آن است و به گفته آقای محمدی (رییس کمیته غارنوردی استان) در سال 1362 بوسیله رعد و برق باز شده است و از این ورودی میتوان تا رسیدن به قسمتهای میانی غار بدون خیس شدن عبور کرد.

مهمترین وسایل مورد نیاز برای ورود به غار و پیمایش آن عبارتند از : کلاه ایمنی، چراغ پیشانی، طناب و حمایت برای عبور از برخی قسمتهای دشوار و سنگی و دستکش سنگ. لوازم و پوشاک معمول دیگر از جمله لباس گرم(ترجیحا دو دست لباس که در صورت خیس شدن بتوان از لباس دیگری استفاده کرد)، کفش سبک و . . . نیز که جزء همیشگی طبیعت گردی است.
طول غار با توجه به اظهارات آقای محمدی 2500 متر بوده که از دو مسیر آبی یا سنگی در مدت زمانی حدود یک ساعت قابل پیمایش بوده که البته هر دو مسیر در میانه غار بهم میرسند. حوضچه هایی نیز در مسیر غار وجود داشته که عمق آنها از 20 تا 100 سانتیمتر متفاوت است و کمیته غارنوردی قصد غواصی در این حوضچه ها و یافتن مسیر های احتمالی را در برنامه خود دارد


 

غار چهک

نویسنده : گروه کوهنوردی - ساعت ٦:٤٢ ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/۱۳

تصاویر غار چهک

در تاریخ 7/1/91 علی اصغر شیرانی از هیئت کوهنوردی شهر نقنه به اتفاق راهنمای محلی علی محمد علوی از هیئت فرادنبه و لطف الله ملک پور از هیئت سیمان شهرکرد در اطراف فرادنبه به سمت دهنو غاری را کشف و مسیر پیمایش گردید. این غار در ابتدا با فرود 22 متری شروع می شود و به محوطه ای باز با قندیل های زیبا به ارتفاع 3 متر می رسیم که طبقه اول غار شروع می شود.

طبقه دوم با سوراخ کوچکی که در سقف طبقه اول می باشد ما را وارد طبقه دوم غار می کند. این طبقه از استالاگمیت و استالاگتیت های زیبایی تشکیل شده است. از به هم رسیدن قندیل ها ستون های بسیار زیبایی بوجود آمده است که هر بیننده ای را مات و مبهوت از قدرت خداوند می کند. طبقه سوم با راهروی باریکی شروع می شود و دارای راه های باریک و طولانی است که این طبقه نسبت به طبقات دیگر رطوبت زیادی دارد.

علی اصغر شیرانی


سنگ سفید

نوع غار : جدید

نام (های) غار : سنگ سفید

Sang Sefeed : نام فارسی غاربصورت لاتین

معنی نام (وجه تسمیه) : وجود مزرعه ای به همین نام در منطقه تنگ صیاد

32˚ 09' 26.92" : (N) عرضجغرافیایی دهانه غار

51˚ 03' 45.35" : (E) طولجغرافیایی دهانه غار

ارتفاع دهانه اصلی از سطح دریا : 2962 متر

گوشی نوکیا : نوع جی پی اس

تعداد دهانه غار : 2 دهانه

استان : چهارمحال و بختیاری

نزدیکترین شهر : فرخشهر

نزدیکترین روستا : دستگرد امامزاده

نشانی محل غار : غار در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد میباشد، که برای ورود به این منطقه نیاز به اخذ مجوز از محیط زیست و هماهنگی با محیط بانان می باشد. میتوان پس از اخذ مجوز از مسیر فرخشهر (گلدره،مرغ) یا از مسیر دستگرد امامزاده (دره مارون) به تپه کبکستان (گویش محلی: کیکنستون) که سه حلقه چاه غار روی آن میباشد رسید.

طول غار : - متر

عمق غار : 110 متر

نام عکاس : سعید محمدی

توضیحاتی درباره نوع غار : این چاه غار طبیعی بوده و دارای چکنده و چکیده های زیبایی میباشد.

شرحی از پیمایش و ابزار مورد نیاز : کمیته غارنوردی گروه کوه نوردی پیام مخابرات و زردکوه در ادامه پیمایش غارهای استان که چندی است شروع شده و ادامه خواهد یافت در دو مرحله تلاش به انتهای چاه غار سنگ سفید کوه کیکن استون (کبکستان) به مختصات :۹۲/۲۶/۰۹/۳۲ شمالی و ۳۵/۴۵/۰۳/۵۱ شرقی و ارتفاع از سطح دریا ۲۹۶۲ متر واقع در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد دست پیدا کردند روز جمعه ۱۹/۰۹/۸۹ گروه با هماهنگی محیط بانان به سمت منطقه حرکت کردند از مسیر گلدره با حدود چهار ساعت پیاده روی و دیدن مناظر بی بدیل از گونه های گیاهی و جانوری به محل رسیدند و گروه خود را آماده پیمایش نمودند اولین کارگاه با رول اسپید و کمک گرفتن از کارگاه طبیعی زده شد با ده متر فرود معلق و سه متر پیمایش افقی با شیب کم سپس ده متر فرود معلق دیگر به فضای ایستگاهی حدود ۵ متر مربع رسیدند سمت چپ سکویی با دو متر ارتفاع وجود داشت که دهانه چاهی به ارتفاع ۵۰ متر از این محل شروع می شد دو عدد رول اسپید برای ایجاد کارگاه زده شد و طناب استاتیک با گره خرگوشی به هر کدام از رولها به وسیله کارابین متصل شد و پشتیبانی نیز از طریق طناب اولین کارگاه وصل شد کارگاه از نوع مصنوعی و معلق بود چاه به شکل قیف مانندی بود که از بالا به پایین باز می شد و تمام مسیر فرود بصورت معلق با یک رشته طناب کامل انجام شد سپس ادامه مسیر چاه غار با شیب نسبتا تندی به حدود ۳۰ متر ادامه می یافت و به بن بست می رسید در ته این چاه غار لاشه تعدادی کبوتر و یک مار وجود داشت که احتمالا داخل چاه شدند و به علت تاریکی مطلق دیگر نتوانستند به بیرون راه پیدا کنند خفاش تنها موجود زنده در این محل سرد بود. بعد از پیمایش و شناسایی تمامی مسیرهای فرعی و اطمینان از بن بست شدن آن افراد با استفاده از تجهیزات (یومار-کرول – پله رکاب و طناب) و با صعود میمونی راه بازگشت را در پیش گرفتند محلی مناسب برای تمرین فرود و صعود بود که با موفقیت در ساعت ۵ بعد از ظهر به پایان رسید. افراد شرکت کننده :سید حبیب الله درخشنده (سرپرست برنامه و هماهنگ کننده با محیط بان منطقه) - قاسم فاطمی (مسئول فنی برنامه) - سعید محمدی - محسن کبیری - سیاوش فروزنده - شیرزاد علی بابایی - حیدرعلی ریاحی - شیرعلی فرازنده - جمشید اسدالهی - سید مهدی درخشنده - آقای رمضانی - حجت الله قاسمی - آقای حسن زاده - احمد حیدری (گزارش نویس)

جانداران داخل غار : خفاش

توصیف سختی غار برای پیمایش : از گارگاه دوم یک چاه مخروطی شروع میشود که عمق آن 50 متر می باشد و فرود و صعود کاملا معلق صورت میگیرد. استفاده از وسایل غارنوردی و صعود میمونی لازم و داشتن توان فنی و مشخصات ارسال کننده :

نام ارسال کننده : سعید

نام خانوادگی ارسال کننده : محمدی

سایت : http://payam-m-shahrekord.blogfa.com

نام گروه یا باشگاه : گروه کوهنوردی پیام مخابرات شهرکرد و گروه پیام زرد کوه

شهر : شهرکرد

توضیحات دیگر : از زحمات اقای خرم زاده (راهنما) و محیط بانان کمال تشکر را مینماییم.

تاریخ ثبت غار : 28/09/1389


غار سید عیسی
این غار در استان جهار محال و بختیاری و در شهرستان فارسان واقع است برای دسترسی به غار می بایست به شهر فارسان و سپس روستای گوجان و روستای بیدکل رفته در ابتدای روستا در سمت شمال دره ای واقع است با استفاده از یک جاده خاکی وارد دره می شویم و پس از طی مسیری حدود یک کیلو متر به منطقه ای تفریحی رسیده که مشخصه ان وجود چند آلاچیق و سنگ کاری های اطراف و دهانه برزگ غاری است .
این غار همان غار سید عیسی است که به در نظر مردم منطقه مقدس و دارای احترام می باشد .و لذا مردم این دیار جهت اعدای نذورات و زیارت وارد دهانه غار می شوند.
ولی مردم عادی غالبا مسافت زیادی از مسیر غار را نمی توانند بپیمایند و جهت این امر نیاز به تجهیزات فنی غارنوردی دارد .
در درون غار بیشتر مسیر تقریبا در سطح افق می باشد که حالات مختلف حرکت و غار پیمایی از قبیل حرکت نشسته . سینه خیز . حرکت در آب .شنا . حرکت نشسته در آب . فرود . صعود . حرکت در مسیر گلی و...
را می توان تجربه کرد و بزرگترین مشخصه غار این است که همواره داری گل و لای فراوان است و همچنین فضله خفاش و بوی تند آن .

غار سید آقا عیسی گوجان یکی از جاذبه های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری است که در فاصله 10 کیلومتری از شمال غربی شهر فارسان و در منطقه شمال غربی روستای گوجان واقع شده است.


در پیرامون غار فرم طبیعی بسیار زیبایی وجود دارد که به خوبی می تواند ماندگاری گردشگران را افزایش دهد به طوری که مساحتی بیش از 30 هکتار با دالان های (اشکفت) متعدد که بدون کف سازی و دخل و تصرف انسانی از فضای نشیمن کاملا مناسبی برخوردار است به خصوص که به علت سرپوشیده بودن این فضا در شکل طبیعی خود و وجود چشمه های آب کوچک آب آشامیدنی چنان است که گویی توسط معماری متبحر در هماهنگی با کالبد طبیعی پیرامون غار برای اسکان گردشگران طراحی شده است.


این غار با طول 330 متر و عرض، شیب و زوایای متنوع رو به سمت جنوب شرق گشوده شده و این وضعیت به لحاظ نورگیری و وزش باد برای غار یک امتیاز به شمار می رود.


فضای غار سید عیسی را می توان به سه قسمت تقسیم کرد، قسمت اول شامل طولی بالغ بر 20 الی 25 متر که قسمت عمومی غار بوده و هم جنبه فرهگی، مذهبی دارد و هم اکوتوریستی به طوری که در شرایط فعلی همه روزه به خصوص در روزهای تعطیل عده زیادی از گردشگران نقاط مختلف استان و استان اصفهان در این قسمت گرد هم می آیند.


نوع غار : کشف شده

نام (های) غار : کر احمد (کره احمد)

Kor Ahmad - Koreh Ahmad : نامفارسی غار بصورت لاتین

معنی نام (وجه تسمیه) : به خاطر کوهی به نام کر احمد که غار بر روی قله ان قرار گرفته است.

32˚ 1' 35" : (N) عرضجغرافیایی دهانه غار

51˚ 0' 42" : (E) طولجغرافیایی دهانه غار

ارتفاع دهانه اصلی از سطح دریا : 3189 متر

تعداد دهانه غار : 1 دهانه

استان : چهارمحال و بختیاری

نزدیکترین شهر : دزک

نزدیکترین روستا : -

نشانی محل غار : روستای دزک در فاصله 30 کیلومتری شهرکرد واقع شده است - برای رسیدن به غار در ابتدای دزک باید مسیر کوه کراحمد از مردم سوال شود چون تمام مردم روستا با کوه یاد شده آشنا هستند و غار دقیقا بر روی قله کوه کراحمد (معروف به دماوند ثانی) چون این کوه از دورنما به شکل مخروط دماوند می باشد، از ابتدای دزک و از کنار قلعه باستان امیر مفخم شروع می شود و پس از طی مسیر 4 کیلومتری جاده شوسه به قنات گلینک رسیده و باید خودرو را پارک نموده و مسیر تنگ بیراه را پیش گرفت و در کنار آبشار زیبای آن اتراق نمود و پس از صعود از مسیر تنگه لاشنی بر روی قله می رسیم و اطراف غار توسط اهالی سنگ چین شده است که به خاطر قطر دهانه احتمال سقوط در آن کم شود

طول غار : 95 متر

عمق غار : 95 متر

نام عکاس : هوشیار اسدی

توضیحاتی درباره نوع غار : این غار بر روی قله کوه قرار گرفته و بر اثر ورود آب به لایه های آهکی بوجود آمده است و به صورت چاه غار می باشد و پس از فرود 50 متری به یخچال بزرگی میرسد.

شرحی از پیمایش و ابزار مورد نیاز : پس از فرود 50 متری و استقرار بر روی یخچال مجددا نیاز به کارگاه دیگری دارد و بایست از کنار یخچال حدود 45 متری فرود نمود اما حجم زیاد برف اجازه فرود بیشتر را نمی دهد.

اطلاعات، داستانها و افسانه های اهالی در مورد غار : این غار در سالهای 1300 تا ورود یخچالهای نفتی و سپس برقی به منطقه محل برداشت یخ و برف جهت استفاده های خانگی و خوراکی توسط مردم و بیشتر خوانین دزک بوده است که به خاطر بارندگی بیشتر سالهای قبلی حجم برف در تابستان حداکثر تا 20 متری دهانه غار بوده و برداشت راحت تر انجام می شده اما با کمبود بارندگی به وضعیت فعلی رسیده است.

توصیف سختی غار برای پیمایش : جنس دیواره غار از نوع آهکی بوده و جهت کارگاه مطلوب و قابل اعتماد می باشد. مشخصات ارسال کننده :

نام ارسال کننده : هوشیار

نام خانوادگی ارسال کننده : اسدی

پست الکترونیک : این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

تلفن : 03812229710

تلفن همراه : 09132824782

نام گروه یا باشگاه : گروه کوهنوردی پیام زردکوه

شهر : شهرکرد

تاریخ ثبت غار : 18/07/1389


نوع غار : جدید

نام (های) غار : کهبد

Kahbod : نام فارسی غار بصورتلاتین

معنی نام (وجه تسمیه) : پادشاه کوه

31˚ 44' 6.02" : (N) عرضجغرافیایی دهانه غار

51˚ 11' 8.24" : (E) طولجغرافیایی دهانه غار

ارتفاع دهانه اصلی از سطح دریا : 2719 متر

استان : چهارمحال و بختیاری

نزدیکترین شهر : بروجن

نزدیکترین روستا : بیژگرد

نشانی محل غار : بروجن - بیژگرد - کوه دودلو

طول غار : 30 متر

عمق غار : 200 متر

توضیحاتی درباره نوع غار : به صورت گسل و این غار یک چاه غار یک تکه است

شرحی از پیمایش و ابزار مورد نیاز : پیمایش و رول کوبی تمام مسیر انجام شده

جانداران داخل غار : خفاش

توصیف سختی غار برای پیمایش : تماما

مشخصات ارسال کننده :

نام ارسال کننده : صابر

نام خانوادگی ارسال کننده : همایی بروجنی

پست الکترونیک : این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

تلفن : 09130067900

تلفن همراه : 09351815221

سایت : http://kahbod1390.blogfa.com

نام گروه یا باشگاه : گروه کوهنوردی کهبد بروجن

شهر : بروجن

تاریخ ثبت غار : 16/03/1391 به صورت فرود

منصوري در ادامه گفت: دهانه‌ي غار كهبد (چاه اوول) قبلا پيدا شده بود؛ ولي تا اين عمق، پيمايش نشده بود. تا كنون در اين استان سه غار عميق پيدا شده است كه «جهان‌بين» با 150 متر و «تانا» با 230 متر از آن جمله‌اند و حالا «كهبد» با 250 متر، عميق‌ترين غار چهارمحال و بختياري به‌شمار مي‌آيد.

 

مشاهده 5762 مرتبه آخرین بروز رسانی جمعه, 28 آذر 1393 09:32
مدیر سایت

Sectetur adipiscing elit. Sed nisi ipsum, aliquet ac vulputate eu, congue nec diam. Mauris ligula metus, tempus eget scelerisque nec, aliquet et risus. Nulla consequat elit vel ipsum pharetra quis tempor metus varius.

وب سایت: www.joomshaper.com/